MAJ • PAŹDZIERNIK • LISTOPAD 2014
  • KAUKAZ
  • AZJA CENTRALNA
  • TURCJA
  • IZRAEL

(…) W ra­mach pro­jek­tu od­bę­dą się kon­cer­ty uta­len­to­wa­nych pol­skich ar­ty­stów z re­per­tu­arem zło­żo­nym z utwo­rów wy­łącz­nie kom­po­zy­to­rów pol­skich. Je­stem pe­wien, że kon­cer­ty te bę­dą cie­ka­wy­mi i war­to­ścio­wy­mi wy­da­rze­nia­mi wzbo­ga­ca­ją­cy­mi lo­kal­ną ofer­tę kul­tu­ral­ną, za­rów­no ze wzglę­du na wy­so­ki po­ziom ar­ty­stycz­ny, jak i ory­gi­nal­ność pre­zen­to­wa­nej mu­zy­ki. (…)

Daniel Gromann, Konsul Generalny RP w Sydney

(…) USA, Ka­na­da, Au­stra­lia, Nowa Ze­lan­dia — w trzy­mie­sięcz­ne to­ur­nee po tych kra­jach wy­ja­dą w lip­cu pol­scy mu­zy­cy. W ra­mach pro­jek­tu Dni Mu­zy­ki Pol­skiej bę­dą pro­mo­wać wśród Po­lo­nii osią­gnię­cia kil­ku­na­stu naj­więk­szych pol­skich kom­po­zy­to­rów. Or­ga­ni­za­to­rem Dni Mu­zy­ki Pol­skiej jest kra­kow­skie Sto­wa­rzy­sze­nie Ar­ty­stycz­ne Pia­noC­las­sic, któ­re pro­pa­gu­je mu­zy­kę po­waż­ną, zwłasz­cza for­te­pia­no­wą, w kra­ju i za gra­ni­cą. (…)

Więcej: Rzeczpospolita

(…) W ra­mach przed­się­wzię­cia Po­la­cy wy­ko­na­ją dzie­ła ta­kich sław jak m.in. Fry­de­ryk Cho­pin, Igna­cy Jan Pa­de­rew­ski, Ka­rol Szy­ma­now­ski, Gra­ży­na Ba­ce­wicz. Nie za­brak­nie utwo­rów Wi­tol­da Lu­to­sław­skie­go, któ­ry przy­szedł na świat do­kład­nie 100 lat temu oraz Krzysz­to­fa Pen­de­rec­kie­go, ob­cho­dzą­ce­go w tym roku 80 uro­dzi­ny. Za­brzmią rów­nież utwo­ry skom­po­no­wa­ne w cią­gu ostat­nich 30 lat. Wy­ko­naw­ca­mi kon­cer­tów bę­dą: Krzysz­tof Ja­błoń­ski, Ma­rian So­bu­la, Piotr To­masz Szcze­pa­nik, Anna Mier­ni­k-So­bu­la (for­te­pian), Pa­try­cja Pie­ku­tow­ska i Mar­ta Mag­da­le­na Le­lek (skrzyp­ce), Ka­ta­rzy­na Pa­sław­ska (wio­lon­cze­la), Bar­ba­ra Bo­ro­wicz (klar­net) i Mi­chał Ro­siak (flet). (…)

Więcej: Gazeta Wyborcza

We wrześniu 2013 roku w Nowej Zelandii odbył się cykl koncertów (Auckland, Rotorua, Wellington) w wykonaniu Mariana Sobuli (fortepian), Anny Miernik-Sobuli (fortepian), Barbary Borowicz (klarnet) i prowadzeniu przez Wojciecha S. Wocława. Koncerty odbywały się w ramach projekty Dni Muzyki Polskiej, wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Polska propozycja muzyczna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez Polonię i społeczność nowozelandzką. Utwory znanych kompozytorów, Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Paderewskiego, a także młodego pokolenia, wykonane zostały na najwyższym poziomie artystycznym. Połączenie ze słowem wstępnym, nawiązującym do historii Polski, anegdotami z życia kompozytorów, stanowiło wspaniałą promocję polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zaproponowana formuła bardzo dobrze przyjęła się w środowisku polonijnym.

Beata Stoczyńska, Ambasador RP w Nowej Zelandii

(…) „Dni Muzyki Polskiej” w Kanadzie, które miałem przyjemność objąć patronatem, z dużym powodzeniem zostały zrealizowane w kilku miastach Kanady, w lipcu tego roku. Wspaniali polscy artyści uczestniczący w projekcie, obok Pana Mariana Sobuli także wybitna skrzypaczka Pani Patrycja Piekutowska oraz znakomita pianistka Pani Anna Miernik-Sobula, zaprezentowali publiczności kanadyjskiej utwory wielkich polskich kompozytorów od F. Chopina, I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, czy W. Lutosławskiego po współczesnych twórców muzyki poważnej i kameralnej, jak K. Penderecki, czy J. Bielecki. Koncerty Dni Muzyki Polskiej, dzięki współpracy z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi i środowiskami artystycznymi i polonijnymi odbyły się w Ottawie (w ramach festiwalu Music and Beyond), Toronto, Calgary i Winnipeg. Występy polskich muzyków cieszyły się dużym zainteresowanie i zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez kanadyjskich melomanów. Cały projekt miał też istotny walor edukacyjny i poznawczy, poprzez krótkie wprowadzenia towarzyszącego muzykom compéré pana Wojciecha S. Wocława, Dotyczące twórczości polskich kompozytorów i polskiej historii. (…)

Zenon Kosiniak-Kamysz, Ambasador RP w Kanadzie