(…) W ramach projektu odbędą się koncerty utalentowanych polskich artystów z repertuarem złożonym z utworów wyłącznie kompozytorów polskich. Jestem pewien, że koncerty te będą ciekawymi i wartościowymi wydarzeniami wzbogacającymi lokalną ofertę kulturalną, zarówno ze względu na wysoki poziom artystyczny, jak i oryginalność prezentowanej muzyki. (…)
Daniel Gromann, Konsul Generalny RP w Sydney
(…) USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia — w trzymiesięczne tournee po tych krajach wyjadą w lipcu polscy muzycy. W ramach projektu Dni Muzyki Polskiej będą promować wśród Polonii osiągnięcia kilkunastu największych polskich kompozytorów. Organizatorem Dni Muzyki Polskiej jest krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic, które propaguje muzykę poważną, zwłaszcza fortepianową, w kraju i za granicą. (…)
Więcej: Rzeczpospolita
(…) W ramach przedsięwzięcia Polacy wykonają dzieła takich sław jak m.in. Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz. Nie zabraknie utworów Witolda Lutosławskiego, który przyszedł na świat dokładnie 100 lat temu oraz Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego w tym roku 80 urodziny. Zabrzmią również utwory skomponowane w ciągu ostatnich 30 lat. Wykonawcami koncertów będą: Krzysztof Jabłoński, Marian Sobula, Piotr Tomasz Szczepanik, Anna Miernik-Sobula (fortepian), Patrycja Piekutowska i Marta Magdalena Lelek (skrzypce), Katarzyna Pasławska (wiolonczela), Barbara Borowicz (klarnet) i Michał Rosiak (flet). (…)
Więcej: Gazeta Wyborcza
We wrześniu 2013 roku w Nowej Zelandii odbył się cykl koncertów (Auckland, Rotorua, Wellington) w wykonaniu Mariana Sobuli (fortepian), Anny Miernik-Sobuli (fortepian), Barbary Borowicz (klarnet) i prowadzeniu przez Wojciecha S. Wocława. Koncerty odbywały się w ramach projekty Dni Muzyki Polskiej, wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Polska propozycja muzyczna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez Polonię i społeczność nowozelandzką. Utwory znanych kompozytorów, Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Paderewskiego, a także młodego pokolenia, wykonane zostały na najwyższym poziomie artystycznym. Połączenie ze słowem wstępnym, nawiązującym do historii Polski, anegdotami z życia kompozytorów, stanowiło wspaniałą promocję polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zaproponowana formuła bardzo dobrze przyjęła się w środowisku polonijnym.
Beata Stoczyńska, Ambasador RP w Nowej Zelandii
(…) „Dni Muzyki Polskiej” w Kanadzie, które miałem przyjemność objąć patronatem, z dużym powodzeniem zostały zrealizowane w kilku miastach Kanady, w lipcu tego roku. Wspaniali polscy artyści uczestniczący w projekcie, obok Pana Mariana Sobuli także wybitna skrzypaczka Pani Patrycja Piekutowska oraz znakomita pianistka Pani Anna Miernik-Sobula, zaprezentowali publiczności kanadyjskiej utwory wielkich polskich kompozytorów od F. Chopina, I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, czy W. Lutosławskiego po współczesnych twórców muzyki poważnej i kameralnej, jak K. Penderecki, czy J. Bielecki. Koncerty Dni Muzyki Polskiej, dzięki współpracy z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi i środowiskami artystycznymi i polonijnymi odbyły się w Ottawie (w ramach festiwalu Music and Beyond), Toronto, Calgary i Winnipeg. Występy polskich muzyków cieszyły się dużym zainteresowanie i zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez kanadyjskich melomanów. Cały projekt miał też istotny walor edukacyjny i poznawczy, poprzez krótkie wprowadzenia towarzyszącego muzykom compéré pana Wojciecha S. Wocława, Dotyczące twórczości polskich kompozytorów i polskiej historii. (…)
Zenon Kosiniak-Kamysz, Ambasador RP w Kanadzie