IGNACY JAN PADEREWSKI
Paderewski (1860–1941) od wczesnego dzieciństwa marzył, by uczynić coś pożytecznego dla swojej ojczyzny. Udało mu się to Rozsławiał Polskę jako znakomity pianista i kompozytor, był premierem rządu i mężem stanu, występował w sprawie polskiej na arenie międzynarodowej i przede wszystkim nieustannie pomagał innym, przeznaczając na ogromne sumy stypendia dla najzdolniejszych.
Od dzieciństwa miał poważny kłopot z nauczycielami. O ile część z nich wróżyła mu karierę kompozytora, o tyle prawie wszyscy byli przekonani, że nigdy nie zostanie pianistą. Byli i tacy, którzy podpowiadali mu, by wybrał zawód szewca…
Jego światowa kariera zaczęła się w Paryżu w latach 80 XIX wieku. Później podbijał serca melomanów w innych europejskich miastach. W swoim życiu zyskał sławę na starym kontynencie, ale także w obu Amerykach, w Afryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii.
Do swojej gry podchodził bardzo poważnie. Był gotów zrywać koncerty, gdy publiczność rozmawiała w czasie jego występu. Ale kiedy został poproszony przez grupę studentów o przesunięcie koncertu o godzinę z powodu opóźnienia pociągu – zrobił to bez zastanowienia.
Cieszył się popularnością dzisiejszych gwiazd muzyki pop i rock. Gdyby żył dziś, czytalibyśmy w tabloidach o różnych ekscesach, które miały miejsce podczas jego koncertu. Między innymi o fankach, które na koncerty przychodziły uzbrojone w nożyczki, by zdobyć choć mały pukiel włosów pianisty.