Joanna Trzeciak
Urodziła się w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat siedmiu. W Liceum Muzycznym była najmłodszą i ostatnią uczennicą prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Podczas studiów była stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina. W latach 1977-78 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof. Lwa Wlasenko.
W roku 1980 została laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 1987 debiutowała w South Bank w Londynie. W 1988 grała po raz pierwszy w USA, gdzie od tego czasu regularnie występuje jako solistka i kameralistka. Wielokrotnie prowadziła wykłady na amerykańskich uniwersytetach. Występowała w większości krajów europejskich, w Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Izraelu, Egipcie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Turcji i Libanie. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach: m.in. Festiwal w Echternach, Festiwal Flandryjski, Emilia Romagna Festival, Festiwal w Nohant, Festiwal w Ljubljanie, Maggio dei Monumenti w Neapolu, Jeux d’Art a Villa d’Este w Tivoli, Festiwal nad Jeziorem Bodeńskim, Nancyphonie, Sounding Jerusalem, Chopiniana w Buenos Aires, Shabyt w Astanie. Grała w wielu prestiżowych salach koncertowych m.in. Auditorium Verdi w Mediolanie, Rudolfinum w Pradze, Oratorio di Gonfalone w Rzymie, de Singel w Antwerpii, Monastyrly Palace w Kairze, Yamaha Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Palacio Bolsa w Porto, Teatro Solis w Montevideo, Gateway Theatre Vancouver, Teatro Sao Pedro w Porto Allegre, Teatro Diana w Neapolu, Teatro Juan Bravo in Segovia.
Jako kameralistka pracowała m.in. z Fhillippe Hirshhornem, Lolą Bobesco, Jadwigą Gadulanką, Anatolim Krastewem, Virtuosi di Praga, Kwartetem Panocha, Kwartetem Rimski-Korsakov, Urszulą Kryger. W 1990 roku ukazała się pierwsza płyta Joanny Trzeciak, nagrana dla 'Pavane’ z muzyką Karola Szymanowskiego. Kolejne nagranie z 1993 zawiera 4 Ronda i I Sonatę F. Chopina.
W następnych latach pianistka poświęciła wiele czasu na odkrywanie muzyki fortepianowej Johanna Nepomuka Hummel’a, czego owocem jest nagranie dwóch CD pod tytułem 'world premiere recording’. Nagrania te otrzymały entuzjastyczne recenzje m.in. 5 Diapasons.
W 2010 została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.