Luty - grudzień 2017
ALBANIA • CHORWACJA • CZARNOGÓRA
CZECHY • SERBIA • SŁOWACJA • WĘGRY
Bartosz Żurakowski

Bartosz Żurakowski

dyrygent

Dzielę dyrygentów na „maszerujących” i „śpiewających”, ze zdecydowaną preferencją tych drugich. W moim odczuciu, Bartosz Żurakowski jest właśnie z opcji tych „śpiewających”. Jego narracja, fraza i czas zapewniają przyjemność i radość słuchania muzyki, czyli tego, po co przecież słuchacz przychodzi na koncert.”

prof. Jerzy Marchwiński

Bartosz Żurakowski jest polskim dyrygentem młodego pokolenia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University w 2011 roku uzyskał tytuł Master Busisness of Administration. Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki – najpierw poprzez atmosferę domu rodzinnego, w którym silne są tradycje muzyczne, a następnie na drodze edukacji w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. W szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i ona stopniowo stawała się jego pasją. Studia rozpoczął na Akademii Muzycznej  w Łodzi, gdzie tajniki sztuki dyrygenckiej poznawał pod kierunkiem wybitnego mistrza batuty i pedagoga Kazimierza Wiencka, a po jej ukończeniu studiował na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie. Również bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi mistrzami polskiej batuty – Jerzym Semkowem, Stanisławem Skrowaczewskim i Tadeuszem Strugałą wpłynął na jego osobowość dyrygencką.
Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. Marka Tracza i Kurta Masura, pracował z orkiestrami symfonicznymi polskimi i zagranicznymi, zaś z filharmonikami opolskimi odbył tournee po Europie i Chinach. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego. Począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego 2001/2002 jest związany z rodzimą filharmonią jako dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej.
W głównym kręgu zainteresowań artysty obok muzyki symfonicznej jest muzyka oratoryjna i operowa. Koncertował z wybitnymi śpiewakami: Gwendolyn Bradley (USA), Jonitą Lattimore (USA), Rebeccą Afonway-Jones, Paul Keohone, Anush Hovhanuisyan, Kałudi Kałudowem (Bułgaria), Mariną Andriejewą (Rosja), Małgorzatą Walewską, Bożeną Harasimowicz, Iwoną Hossą, Zofią Kilanowicz, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Lempą, Izabelą Kłosińską, a także Andrzejem Dobberem i Ewą Podleś. Współtworzył również gale operowe prowadzone przez Bogusława Kaczyńskiego.
Współpracował także z najwybitniejszymi solistami: Kają Danczowską, Nealem Larrabee, Ingolfem Wunderem, Marianem, Alexiem Volodinem, Evgeni-em Mikhailovem, Eugenem Indjić-em, Aleną Baevą, Piotrem Palecznym, Simonem Trpceskim, Shlomo Mintzem, Jeremy Findley-em.
W 2007 roku reaktywował Chór Filharmonii Opolskiej, którego jest dyrygentem.
W październiku 2010 roku artysta poprowadził III Symfonię Gustawa Mahlera z udziałem Ewy Podleś, chórów i orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej, za którą otrzymał pochlebne recenzje. W czerwcu 2012 roku z Filharmonią Sudecką nagrał płytę CD z dwoma koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego, dla Divine Art Records, za którą otrzymał przychylne recenzje prasie brytyjskiej, portugalskiej, nowozelandzkiej i amerykańskiej.
W maju 2014 roku artysta został zaproszony do Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Opery Szkockiej, która pod jego batutą  wykonała Requiem Giuseppe Verdiego, podczas koncertu jubileuszowego 30-lecia City Glasgow Chorus.
W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie poprowadzi królewskich artystów, tym razem w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena.