Recenzje
Przykładem inicjatywy, która ma szanse na stałe zagościć na światowych scenach, są Dni Muzyki Polskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Piano Classic. Dwadzieścia koncertów, osiem krajów, dziewięcioro artystów, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne – to wszystko oferowane jest w ramach projektu. Wybitni polscy artyści, a wśród nich Patrycja Piekutowska, Sławomir Zubrzycki, Anna Miernik, Marian Sobula, Agata Igras-Sawicka, Barbara Borowicz i Andrzej Pikul, odwiedzili już Gruzję, Armenię, Turcję, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Izrael i Azerbejdżan. Publiczność miała okazję usłyszeć w ich wykonaniu utwory m.in.: Chopina, Lutosławskiego, Paderewskiego, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz, Szałowskiego czy Lamparta. Bogaty program koncertów zawsze przyciąga wielu zainteresowanych, dając tym samym możliwość prezentacji Polski z jak najlepszej strony. W tym roku artyści wyruszają z koncertami i warsztatami do Ameryki Południowej. Ich przebieg będzie na bieżąco relacjonowany na stronach Link to Poland.
więcej: Magazyn Teraz Polska
Wyjątkowym wydarzeniem był koncert i prezentacja jedynego na świecie instrumentu nazwanego viola organista, wg pomysłu Leonarda da Vinci, skonstruowanego w Krakowie przez krakowskiego pianistę i konstruktora. Dzięki działaniom Stowarzyszenia społeczność turecka mogła przekonać się o wysokim poziomie wykonawczym reprezentowanym przez polskich muzyków. Była to również okazja do ukazania Polski jako ośrodka o bogatych tradycjach kulturowych oraz miejsca, gdzie podejmuje się ciekawe i innowacyjne przedsięwzięcia.
Ambasada RP w Ankarze
We wrześniu 2013 roku w Nowej Zelandii odbył się cykl koncertów (Auckland, Rotorua, Wellington) w wykonaniu Mariana Sobuli (fortepian), Anny Miernik (fortepian), Barbary Borowicz (klarnet) i prowadzeniu przez Wojciecha S. Wocława. Koncerty odbywały się w ramach projekty Dni Muzyki Polskiej, wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Polska propozycja muzyczna spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez Polonię i społeczność nowozelandzką. Utwory znanych kompozytorów, Chopina, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Paderewskiego, a także młodego pokolenia, wykonane zostały na najwyższym poziomie artystycznym. Połączenie ze słowem wstępnym, nawiązującym do historii Polski, anegdotami z życia kompozytorów, stanowiło wspaniałą promocję polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zaproponowana formuła bardzo dobrze przyjęła się w środowisku polonijnym.
Beata Stoczyńska, Ambasador RP w Nowej Zelandii
(…) „Dni Muzyki Polskiej” w Kanadzie, które miałem przyjemność objąć patronatem, z dużym powodzeniem zostały zrealizowane w kilku miastach Kanady, w lipcu tego roku. Wspaniali polscy artyści uczestniczący w projekcie, obok Pana Mariana Sobuli także wybitna skrzypaczka Pani Patrycja Piekutowska oraz znakomita pianistka Pani Anna Miernik, zaprezentowali publiczności kanadyjskiej utwory wielkich polskich kompozytorów od F. Chopina, I. J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, czy W. Lutosławskiego po współczesnych twórców muzyki poważnej i kameralnej, jak K. Penderecki, czy J. Bielecki. Koncerty Dni Muzyki Polskiej, dzięki współpracy z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi i środowiskami artystycznymi i polonijnymi odbyły się w Ottawie (w ramach festiwalu Music and Beyond), Toronto, Calgary i Winnipeg. Występy polskich muzyków cieszyły się dużym zainteresowanie i zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez kanadyjskich melomanów. Cały projekt miał też istotny walor edukacyjny i poznawczy, poprzez krótkie wprowadzenia towarzyszącego muzykom konferansjera pana Wojciecha S. Wocława, Dotyczące twórczości polskich kompozytorów i polskiej historii. (…)
Zenon Kosiniak-Kamysz, Ambasador RP w Kanadzie
(…) USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia ? w trzymiesięczne tournee po tych krajach wyjadą w lipcu polscy muzycy. W ramach projektu Dni Muzyki Polskiej będą promować wśród Polonii osiągnięcia kilkunastu największych polskich kompozytorów. Organizatorem Dni Muzyki Polskiej jest krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic, które propaguje muzykę poważną, zwłaszcza fortepianową, w kraju i za granicą. (…)
Więcej: Rzeczpospolita
W stolicy Kirgistanu odbył się koncert znanego pianisty z Polski, Mariana Sobuli. Wielbiciele muzyki fortepianowej zebrali się w Kirgiskim Konserwatorium Narodowym. Sala koncertowa była wypełniona po brzegi. Solowy koncert odbył się w ramach II edycji Dni Muzyki Polskiej, które odbywają się w m.in. Kirgistanie i Kazachstanie pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Ałmatach i Konsulatu Honorowego RP w Biszkeku.
Więcej: gde.kg
W części obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic z Krakowa razem z Centrum Kultury Polskiej w Ałmaty zorganizowało koncert w ramach Dni Muzyki Polskiej. Przy pełnej sali, w południowej stolicy, odbyły się dwa wspaniałe recitale znanych polskich artystów. 30 października odbył się koncert skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej i pianistki Anny Miernik. 14 listopada do naszego miasta przyleciał wybitny polski pianista, laureat wielu konkursów pianistycznych – Marian Sobula. Wspaniała muzyka Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego pozwoliła słuchaczom przeżywać emocje, cieszyć się i płakać. Jak powiedział jeden z mieszkańców przebywających na koncercie pana Sobuli „kiedy graliście Chopina, ja szczególnie mocno odczułem, że jestem Polakiem”.
Oleg Czerwiński, Prezes Polskiego Centrum Kultury w Ałmaty
(…) W ramach Dni Muzyki Polskiej w Ałmaty odbył się unikalny koncert, podczas którego wykonawcy z Polski, nie tylko uradowali słuchaczy kulturą wysoką, ale z pomocą środków muzycznych opowiadali o swoim ojczystym kraju. Muzeum kazachskich narodowych instrumentów muzycznych, mieszczące się w jednym z najstarszych budynków Ałmaty ze stuletnia historią, stał się na jeden wieczór przestrzenią do dialogu między Kazachstanem, a Polską. Przy czym dialog ten odbywał się na specjalnym, niewerbalnym poziomie – za pomocą muzyki. Skrzypaczka Patrycja Piekutowska i pianistka Anna Miernik, stworzyły zespół, który zaznajomił mieszkańców Ałmaty i gości dziełami polskich kompozytorów – Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego. Godny uwagi jest fakt, że idea koncertu w całości skoncentrowała się na kompozytorach XX w. Jak zauważył prowadzący wieczór, znany polski konferansjer, Wojciech S. Wocław, polska muzyka na ogół kojarzona jest z Chopinem, jednak tego wieczoru – prezentowana będzie muzyka bardziej współczesna. (…)
Albert Achmetow, Ałmaty
(…) Cudowny koncert! Jaka to radość dla mnie, że zapoznano naród z mało znaną w Kazachstanie polską muzyką XX wieku. Duet (Patrycja Piekutowska, Anna Miernik) bardzo dobrze zgrany, harmonijny, prawdziwy zespół. Czuje się, że to nie tylko solistki, ale także wspaniałe kameralistki. Prezentują prawdziwie europejski poziom. Pianistka pokazała doskonałą technikę, co było oczywiście niezbędne dla wykonania muzyki XX wieku. Z jakiegoś powodu taka muzyka wymaga od wykonawcy większej inteligencji, racjonalności i przygotowania technicznego. Dziękuję za taki repertuar! Nadszedł czas, w drugiej dekadzie XXI wieku, aby zapoznać się z polską muzyką klasyczną połowy XX wieku! (…)
Jhanar Suleimanova, pianistka
(…) W ramach przedsięwzięcia Polacy wykonają dzieła takich sław jak m.in. Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz. Nie zabraknie utworów Witolda Lutosławskiego, który przyszedł na świat dokładnie 100 lat temu oraz Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego w tym roku 80 urodziny. Zabrzmią również utwory skomponowane w ciągu ostatnich 30 lat. Wykonawcami koncertów będą: Krzysztof Jabłoński, Marian Sobula, Piotr Tomasz Szczepanik, Anna Miernik (fortepian), Patrycja Piekutowska i Marta Magdalena Lelek (skrzypce), Katarzyna Pasławska (wiolonczela), Barbara Borowicz (klarnet) i Michał Rosiak (flet). (…)
Więcej: Gazeta Wyborcza
(…) W ramach projektu odbędą się koncerty utalentowanych polskich artystów z repertuarem złożonym z utworów wyłącznie kompozytorów polskich. Jestem pewien, że koncerty te będą ciekawymi i wartościowymi wydarzeniami wzbogacającymi lokalną ofertę kulturalną, zarówno ze względu na wysoki poziom artystyczny, jak i oryginalność prezentowanej muzyki. (…)
Daniel Gromann, Konsul Generalny RP w Sydney