Idea projektu
Dni Muzyki Polskiej scaliły w jeden projekt starania promocji polskiej muzyki na świecie podejmowane od dawna przez artystów z Polski.
W ramach wydarzenia odbywają się koncerty muzyki klasycznej – solowe i kameralne, a od roku 2015 także z udziałem orkiestr symfonicznych. Dotychczas zorganizowano 90 koncertów w 16 krajach na 5 kontynentach z udziałem 500 artystów. Wykonano muzykę 20 polskich kompozytorów.
W roku 2017 odbędą się 22 koncerty, 10 krajów, 10 artystów oraz orkiestry, a oprócz tego warsztaty instrumentalne i panele dyskusyjne.
Projekt ma jeden nadrzędny cel: pokazać muzyczną Polskę za granicą. Muzyka klasyczna, którą chcemy zaprezentować to część światowego dziedzictwa. Jej twórcy należą do grona najwybitniejszych kompozytorów w historii.
W programach koncertów nazwiska tych najbardziej znanych oraz tych popularnych jedynie w wąskim gronie melomanów. Zagramy utwory, które powstały w XIX i XX wieku, ale również i te skomponowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W naszym repertuarze obok Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Feliksa Nowowiejskiego pojawili się Weronika Ratusińska-Zamuszko, Krzysztof Herdzin, Janusz Bielecki, Ignacy Feliks Dobrzyński, Antoni Szałowski, Zbigniew A. Lampart.
Publiczność niektórych miast na naszej trasie koncertowej będzie miała szansę usłyszeć prawykonania wybranych utworów. Ale nie tylko muzyka czyni ten projekt wyjątkowym. Dla najzdolniejszych młodych muzyków stworzyliśmy szansę udziału w warsztatach muzycznych, a dla szerszego grona – w panelach dyskusyjnych. Te ostatnie będą znakomitą okazją do rozmowy o Polsce i Polakach.