Był o dwa lata młodszy od Karola Szymanowskiego. Kompozytorów różniło jednak bardzo wiele. Przede wszystkim Rytel był bardzo niechętny wobec modernizmu. Stało się to główną przyczyną ostrego konfliktu obu kompozytorów.
Rytel był konserwatystą. Najbliższe były mu ideały muzyki romantycznej, jak opisują tę twórczość znawcy – wagnerowsko-straussowskie. Nikogo nie powinno więc dziwić, że debiutował poematem symfonicznym „Grażyna”, stworzonym na podstawie dzieła Adama Mickiewicza.
W świecie muzycznym działał nie tylko jako kompozytor, ale również krytyk muzyczny i pedagog. Był społecznikiem, współtwórcą różnych organizacji popularyzujących muzykę, a także organizatorem imprez muzycznych. Zalicza się go do grona tych twórców, którzy nie wytyczyli w sztuce nowych dróg, ale wnieśli do kultury muzycznej wszechstronny wkład jako rzetelni i wszechstronni profesorowie, pedagodzy, popularyzatorzy muzyki. Był wychowawcą wielu znakomitych kompozytorów, m. in. Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Andrzeja Panufnika czy Aleksandra Tansmana.
Urodził się w Warszawie w 1884 roku. Tu studiował, a później przez większość czasu pracował. Przeżył 85 lat.