PATRYCJA PIEKUTOWSKA
Patrycja Piekutowska jest wybitną skrzypaczką koncertującą od 16 lat na arenie międzynarodowej. Od października 2012 posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 500 koncertów. Występowała w 29 krajach (Albania, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Boliwia, Chile, Chiny, Dania, Ekwador, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Indie, Irlandia, Kuwejt, Peru, Portugalia, Rosja, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Ukraina, Urugwaj, USA, Wenezuela i Włochy).
Do najważniejszych wydarzeń artystycznych należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires (otwarcie sezonu artystycznego 2003/04). w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie i w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Artystka brała udział w takich międzynarodowych festiwalach jak m.in. „Beijing Music Festival” w Chinach, „West Cork Chamber Music Festival” w Irlandii, „Festival Internacional de Musica do Algarve” w Portugalii, „II Ciclo de Solistas Fundación BBVA” w Hiszpanii, „Festiwal Krzysztofa Pendereckiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie z okazji 75 urodzin kompozytora. Nagrała siedem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską głównie XX wieku. Płyty te – „Violin and piano works” wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian K. Pendereckiego, „Muzyka Polska XX wieku” (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną K. Pendereckiego, otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award” kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku.
W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała MIDEM Cannes Classical Award w kategorii muzyki współczesnej. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.
Od czterech lat promuje swój projekt – recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Program ten wykonała też w Salach Redutowych Opery Narodowej w Warszawie oraz na koncercie zwieńczającym wielki projekt wszystkich krajów basenu morza Bałtyckiego, BaltMet Promo, gdzie wystąpiła przed prezydentami wszystkich stolic tych krajów.
Ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli otrzymując dyplom Grand distinction. W latach 2002–2010 wykładała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie obecnie jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.
W grudniu 2010 wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku grając trio fortepianowe F. Chopina w ramach festiwalu zamykającego rok chopinowski.
W 2011 roku trzykrotnie koncertowała w Chinach, w Pekinie oraz w Wuhan i Tianjin, gdzie z tamtejszymi orkiestrami filharmonicznymi wykonała koncert Sibeliusa nagrodzonymi owacjami na stojąco, jak również zagrała polskie prawykonanie koncertu skrzypcowego jednego z najwybitniejszych obecnie kompozytorów muzyki współczesnej, Fabiana Panisello, które odbyło się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą kompozytora.
W 2012 roku koncertowała wielokrotnie w Chinach, m.in.. odbyła siedmiokoncertowe tournee z orkiestrą Sinfonia Iuventus w jednych z najważniejszych sal koncertowych, w tym w Grand Theater w Tianjin i National Center for the Performing Arts w Pekinie.
W 2013 roku zaproszona jest na tournee w Chile, jak również na otwarcie sezonu artystycznego w Filharmonii w Kurytybie, w Brazylii, gdzie jako pierwsza w historii prezentować będzie dzieła na skrzypce i orkiestrę Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Góreckiego.
Płyty CD:
- 1998 - Lutosławski, Paderewski, Wieniawski, Maria Szwajger-Kułakowska - fortepian
- 2000 - Sibelius, Wieniawski - koncerty skrzypcowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit (CD Accord)
- 2004 - Penderecki Violin & Piano Works, Beata Bilińska - fortepian (DUX)
- 2006 - Józef i Henryk Wieniawscy, Edward Wolanin - fortepian (DUX)
- 2006 - Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski, Beata Bilińska - fortepian (DUX)
- 2007 - Penderecki, "Capriccio" - NOSPR, dyr. Krzysztof Penderecki (DUX)
- 2009 - „Power of Emotion” – Miniatury na skrzypce i fortepian, Mariusz Rutkowski – fortepian (DUX).
Dodatkowe informacje: www.patrycjapiekutowska.com