BARBARA BOROWICZ
Barbara Borowicz naukę gry na klarnecie rozpoczęła w wieku 13 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu, kontynuując następnie naukę w Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka.
Swoje umiejętności instrumentalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów m.in.: Eduarda Brunnera, Florenta Heau, Karela Dohnala, Johannesa Peitza, Joy Farrall, Kyrilla Rybakova, Antonio Saiote, Jozsefa Balogha, Jorge Montilla, Jean-Marca Fessarda, Andrzeja Janickiego, Wojciecha Mrozka.
Barbara Borowicz jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategorii solowej jak i kameralnej m.in. VIII Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Saverio Mercadante” (Włochy), Europejskiego Konkursu dla Młodych Solistów (Luxembourg), XIV Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych (Polska), XIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych (Polska), VIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Davorin Jenko” (Serbia), IX Międzynarodowego Niezależnego Konkursu Muzycznego “Individualis” (Ukraina).
Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Francji, Anglii, Chorwacji, Słowenii i Niemczech. Występowała na wielu festiwalach m.in. Festiwalu „Muzyka Argentyńska – Europejskość dalekiego kontynentu”” w Krakowie, IV i V Festiwalu „Wawel o zmierzchu” w Krakowie, VI Krośnieńskim Festiwalu Klarnetowym w Krośnie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Gorjansko w Słowenii, a także Międzynarodowym Festiwalu „Emsbürener Musiktage”, podczas którego brała udział w światowym prawykonaniu i nagraniu CD utworu Andreasa N. Tarkmanna. Ponadto w 2012 dokonała polskiej premiery utworu W Hekster – Credences of summer na skrzypce, klarnet i fortepian. Do ważniejszych muzycznych planów należy prawykonanie utworu polskiego kompozytora Michała Jakuba Papary na klarnet, fortepian, perkusje i orkiestrę.
Regularnie gra z pianistką Anną Miernik-Sobula w ramach SoundArtDuo, skupiając się głównie na wykonywaniu utworów polskich kompozytorów. Zespół był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i zapraszany do udziału w wielu koncertach.
Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała: Stypendium DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej, Stypendium Naukowe Ministra Nauki, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia naukowe, Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych studentów, Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”.
Dodatkowe informacje: www.soundartduo.com